ראיון עם מנכל C Robotics אורי דובין

אורי דובין מנכ"ל C Robotics

ראיון עם מנכל C Robotics אורי דובין

ספר לי קצת על עצמך?

 

שמי אורי דובין ואני יזם, מתכנת, איש כספים, נהג, מזכירה וגם מנכ”ל של חברת סטארט-אפ בתחום של רובוטיקה. כשהייתי ילד לא שאפתי לזה אפילו לא ידעתי על קיום של רוב הדברים. עשיתי מסלול סטנדרטי…לימודים, טכניון, עבודה באלביט, משפחה בשילוב עם הלימודים לתואר שני ושלישי. היום אחרי 20 שנה בתעשיית ההי-טק מנסה ליישם עקרונות שלמדתי, לפתח אינטליגנציה הקשורה ברובוטיקה, לתרום משהו לאנשים שסביבי.

 

מאיזה תחום עיסוק \מקצוע אתה מגיע?

 

את התארים הראשונים עשיתי באלקטרוניקה ומחשבים, וגם עבדתי בהייטק בחברות גדולות וסטרטאפים קרוב ל 20 שנה. את התואר השלישי עשיתי במדעי המוח. בעבודה, רוב הזמן האתגר היה לבנות מכונות חכמות ומועילות שיודעות לעזור לאנשים. הכרתי את הצד הטכני אלקטרוניקה, תוכנה ,בעיקר התחום האלגוריתמי. אהבתי את מה שעשיתי, הייתי טוב בזה.

 

כיצד הגעת לתחום זה?

 

חברות גדולות יכולות להיות כלוב זהב. באיזשהו שלב הרגשתי שזה לא מספיק. לא מספיק מאתגר.

הצטרפתי לשני יזמים שרצו לעשות מהפכה בתחום של רפואה. עבדנו בבתי קפה כדי להגדיר את המוצר. אחרי הגיוס הראשוני עברנו למקום קטן ועם מספר אנשים קטן בנינו את הפרוטוטיפ הראשוני.  בהמשך חברת TytoCare גייסה מעל 50 מיליון דולר והיום המכשיר נמכר גם בארץ.

זו הייתה טעימה מהעולם הזה של הסטארט-אפים. אהבתי את זה. זה מרגש שיש הרבה חופש וגם אי וודאות. לכל בן אדם יש הרבה אחראיות ותרומה להצלחה וגם לכישלון. לא תמיד מתאים לכל אחד.

אחרי 5 שנים ב TytoCare, החלטתי לעשות משהו בעצמי. חיפשתי אתגר. זו תחושה מוזרה של אי שקט, רצון לעשות משהו אחר. אין הרבה תקופות בחיים שאפשר להקים סטארט-אפ. אם אתה צעיר ומוכשר ואין משפחה – אתה יכול ללכת על זה. הבעיה בגיל הזה זה חוסר ניסיון. הגיל הנוסף לכך זה כשהילדים גדולים, יש הרבה ניסיון וגב כלכלי מסויים ואשה לא צריכה אותך בבית כל הזמן ;-). אני מכליל פה – תמיד יש יוצא מין הכלל.

 

מה היו הבעיות או הקשיים שעימם התמודדת ואותם רצית לפתור?

 

אחרי מספר תארים בטכניון באלקטרוניקה ומחשבים עשיתי דוקטורט במדעי המוח. הנאיביות שלי הייתה בלנסות להבין איך עובד האיבר המדהים הזה או לפחות חלק ממנו. לא מדבר על תחושות כמו אהבה, תסכול, שמחה שהן תחושות מסובכות. דברים פשוטים, כמו איך אנחנו מרגישים אור, צליל וחושים אחרים ואיך המוח מאחסן את האינפורמציה הזאת. מה הוא זורק ומה הוא שומר.

לעשות מכונה חכמה, “אינטליגנטית” זה האתגר. היה לי ברור שהאנושות עוברת שלב מהמסכים והמחשבים הפסיביים למחשבים/רובוטים שפועלים בעולם האמתי  – מפעילים כוחות ומזיזים חפצים.

 

ההתחלה –  C ROBOTICS?

סטארט אפ

לאחר חיפוש ובדיקה של כמה רעיונות בחרתי ברעיון של רובוט שמסוגל לנקות שירותים ציבוריים. אז למה אחרי 3 תארים לנקות שירותים?

זה מאתגר! רובוט משוכלל משלב המון דברים שידעתי. זו אמורה להיות מכונה חכמה שיודעת לבצע מספר משימות תוך כדי החלפת הכלים השונים. יש לזה גם צורך עסקי והצדקה כלכלית.

זו משימה פשוטה ומחזורית יחסית, לא דורשת דיוק גבוה. בניגוד לרובוט שנוהג ברכב, פה הטעות לא עולה בחיי אדם.

 

מה היו הקשיים בתחילת הדרך כיזם? נשמח אם תפרט?

 

תעשיית הסטרטאפים זה קרחון שיש לו פסגה נוצצת ומתוקשרת היטב. אני מרגיש שאני שייך לצד האפל, שמתחת לפני המים. היו ועדיין ישנם הרבה קשיים. רובוטיקה הוא תחום שדורש השקעות הרבה יותר גדולות מאשר תוכנה. גם בחרתי תחום שהוא לא סקסי.

אבל איך מתחילים? פוגשים אנשים! הולכים ונרשמים לאקסלרטורים. מצאתי אחד כזה בחיפה, שבו היו אנשים שהאמינו בי וראו רחוק יותר. אתה חוקר, בודק את ההיתכנות העסקית, מנסה לגייס כספים ולקבל פידבקים. הכי חשוב זה האנשים שאתה פוגש. יש בארץ קהילה תומכת ועוזרת שכוללת מנטורים ויזמים לשעבר. הם מעודדים אותך וגם עוזרים ללמוד את השפה החדשה.

מאד חשוב – מחפשים שותפים, מישהו שאפשר להתחלק אתו בעול. מתחילים לעבוד, מנסים לגייס, משקיעים כסף והכל נראה אופטימי. אבל הזמן עובר ומתחיל הלחץ והשאלות. השותפות נפגעת, ואז מתחילים תהליכי פרידה, שאם לא חשבת עליהם מראש יכולים להיות כואבים. והם כואבים, כי הקשר עם השותפים לפעמים זה כמו נישואין.

 

כיצד התגברת\ם על הקשיים? באמצעות אילו כלים או עזרים?

 

בשנה הראשונה היינו בשני אקסלרטורים והצלחנו לגייס פירורים פה ושם. עדיין לרובוטיקה זה לא מספיק. אחרי זמן מסוים גם השקענו כסף משלנו כדי לקנות רובוט ולעבוד איתו, לעשות דמו ולגייס.

עדיין זה לא היה מספיק משכנע, עדיין לא גייסנו מספיק. השותפים עזבו, כי היו צריכים לפרנס. נשארתי לבד, עבדתי על הרובוט, יעצתי לחברות רובוטיקה אחרות וגם עסקתי בגיוס כספים.

 

מתי התרחשה נקודת המפנה הגדולה שלכם כסטארטאפ?

 

אני לא חושב שהגענו למפנה. הדרך הארוכה עדיין לפנינו. גייסנו כסף מהמדען הראשי, כסף קטן. זה מאפשר לחיות שנה. לקחתי משכורת פעם ראשונה בשנה וחצי. עדיין אנחנו רק בתחילת הדרך, עדיין המוצר לא מוכן.

 

נשמח אם תוכל לשתף בנקודות החוזקה שלך?

 

אני אוהב ומאמין במה שעושה. אני חושב שיש לי ידע טכני טוב. הייתי חייב לפתח את הצד העסקי שלי. ודבר נוסף – עקשנות. אני לא יודע אם זה חוזקה או חולשה.

אני חושב שיזמות זה לא רק הרעיון… זה תעוזה, מוכנות לקחת סיכונים, התמדה. זה קשה ודורש אורך רוח, הקרבה. זו חוויה ממכרת. לא מתאים לכל אחד, אבל זה כיף.

 

כיצד תכנית האקסלרציה והחיבור למט”י חיפה סייעו לך?

 

באופן כללי האקסלרטור העניק לנו כלים חשובים שסייעו לנו להתמודד עם האתגרים שעמדו בפנינו בכל החזיתות- הן ברמת בניית ודיוק התכנית העסקית המשיך ברישום הפטנט ויצירת אב טיפוס ראשוני. מטי סייעו לנו בהגשת המיזם לרשות לחדשנות (המדען הראשי) ובקבלת המענק. כמו כן בתהליך הזה מעבר לקשרים הטובים שיש לנו במטי חיפה יצרנו גם הרבה מאוד קשרים חדשים.

מטי סייעו בחיבור למשקיעים הראשוניים ואציין כי למעשה עד היום אני מנצל את הפלטפורמה של מטי חיפה לצורך מפגש עם משקיעים מחו”ל במתחם העסקים. במהלך תהליך זה יצרנו גם קשרים טובים עם עיריית חיפה שמאוד מעודדת יזמים וסטארטאפים בתחומה ועל כך אנחנו מוקירים להם ולמט”י חיפה תודה גדולה.

 

מהו עיסוקה המרכזי של החברה כיום?

 

היום אנחנו מבינים שרובוט זה בעיקר המוח. היכולת שלו לקלוט ולעבד אינפורמציה. אנחנו לא חושבים שמדינת ישראל תהיה טובה בלייצר ברזלים ומנועים ברמה של יפן או גרמניה. החוזקה שלנו תהיה בלייצר את ה”מוח” שמאחורי המכונה – בעיקר התוכנה.

לפתח רובוט זה קצת דומה לגידול ילד. את “החומרה” לוקח לעשות 9 חודשים, שאר החיים אנחנו עוסקים בפיתוח השכל – וגם כן בהצלחה חלקית ?.

 

האם ישנם דברים שהיית רוצה לשנות או לשפר בחברה? אם כן פרט

 

גיוס כספים ?

 

איפה אתה רואה את עצמך ואת החברה בעוד 5 שנים?

 

אני חושב שהחברה יכולה לתרום לכל תחום הרובוטיקה בארץ ובעולם. כבר עכשיו אנחנו משלבים את השכל/תוכנה בתעשיית ייצור בשיתוף עם חברת המ-לט. רובוטים יגיעו בהתחלה לנישות מסוימות ולאט לאט ישתלבו בחיים שלנו. היכולת של הרובוט להשתלב תלויה בחוכמה שלו, באיך הוא מגיב לעולם המשתנה. כחברה אנחנו רוצים להיות בחזית של הפיתוח הזה, לדעתי זה המפתח להרבה שינויים בעולם שלנו.